"Adam’s Apple" jest przełomowym projektem w karierze Mateusza Smoczyńskiego. To jego pierwszy album z muzyką symfoniczną, ukazujący dwa bieguny muzycznych inspiracji skrzypka-kompozytora, jakimi są dwie muzyczne ikony: John Adams i Zbigniew Seifert.
Na albumie znalazły się dwa koncerty skrzypcowe będące jednocześnie fonograficznymi premierami. Tytułowy "Adam’s Apple" skomponowany przez Mateusza Smoczyńskiego oraz "Koncert Jazzowy" Zbigniewa Seiferta, który ukazuje się na płycie w 50 lat od daty powstania w 1973 roku. Wspólnym mianownikiem obydwu dzieł są improwizujące skrzypce, które łączą dwa światy - jazzu i klasyki. Mateusz jako muzyczny spadkobierca legendarnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta zderza coltrane'owski styl gry na improwizujących skrzypcach z minimalistycznym nurtem w stylu muzyki Johna Adamsa. Płyta została nagrana z towarzyszeniem Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka oraz wybitnymi gośćmi tworzącymi combo jazzowe: Dominikiem Wanią, Sławomirem Kurkiewiczem i Michałem Miśkiewiczem.
Album przedstawia drogę Mateusza Smoczyńskiego od improwizującego skrzypka po kompozytora muzyki symfonicznej. Jest fascynującą podróżą przez wielość niezwykłych dźwięków, brzmień i technik skrzypcowych. Warto zanurzyć się w ten niezwykły muzyczny świat. Artysta wyznaje: "Od początku mojej muzycznej kariery jestem przez wielu krytyków uznawany za kontynuatora drogi wytyczonej przez Zbigniewa Seiferta. Moja debiutancka płyta Inspirations była poświęcona właśnie jemu oraz Johnowi Coltrane'owi. Pomimo ogromnej fascynacji grą Seiferta, komponując "Adam's Apple" chciałem pójść w zupełnie innym kierunku i pokazać, na jak odmiennym muzycznym biegunie obecnie jestem".
Stylistycznie koncert najbardziej nawiązuje do muzyki Johna Adamsa. "Inspirowałem się całą twórczością Adamsa, ale głównie Koncertem skrzypcowym, Harmonielehre, Naive and Sentimental Music oraz Koncertem fortepianowym. Dzięki jego kompozycjom odkryłem nowe piękno w muzyce symfonicznej. Spotkaliśmy się po raz pierwszy w Tonhalle w Zurychu w 2022 roku – wspomina Mateusz - tam po koncercie opowiedziałem mu historię powstania utworu, jaki miała wpływ na mnie jego twórczość i rozszyfrowałem tytuł mówiąc, że chodzi o jabłko Johna Adamsa. Dostał ode mnie partyturę i nagranie. Kilka miesięcy później poleciałem na jego występ w Rejkiaviku. Tam Adams już sam podszedł do mnie i powiedział: "Wonderful composition". Mieliśmy okazję spotkać się jeszcze dwukrotnie, w Pradze i w Londynie - zawsze przyjacielsko sobie rozmawiamy".
Tytuł koncertu jest grą słów i choć teoretycznie powinien nosić nazwę "Adams' Apple" (jabłko Adamsa) to Smoczyński przesunął apostrof i dzięki temu zabiegowi koncert zyskał charakter programowy. "Jabłko Adama" nasuwa odbiorcom biblijne skojarzenia z historią Adama i Ewy. Jednocześnie tytuł koncertu odzwierciedla także jazzowe źródła inspiracji, nawiązując do jednego z najwybitniejszych muzyków naszych czasów - Wayne'a Shortera i jego utworu o tym samym tytule.
Dualizm to także cecha "Koncertu Jazzowego" Seiferta utrwalonego po raz pierwszy na płycie, w którym na przemian gra klasyczna orkiestra i coltrane’owskie combo jazzowe. W muzyce Seiferta słychać inspiracje muzyką słowiańską, charakterystyczne skale oraz interwały przywodzą skojarzenia z muzyką Szymanowskiego i Karłowicza. Warto przypomnieć, że Smoczyński jest autorem pierwszej edycji partytury koncertu i wykonuje go od kilku lat.
Mateusz Smoczyński - Adam's Apple / Smoczyński – Seifert - Violin Concertos
Wykonawcy: Mateusz Smoczyński - skrzypce; Rafał Janiak - dyrygent; Chopin University Chamber Orchestra combo jazzowe: Mateusz Smoczyński, Dominik Wania, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz Album zawiera 2 koncerty skrzypcowe: "Adam’s Apple" Mateusza Smoczyńskiego oraz "Koncert Jazzowy" Zbigniewa Seiferta.
Zobacz making of "About Adam's Apple":
Mateusz Smoczyński - skrzypek, solista i kompozytor, jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków, współzałożyciel Atom String Quartet, przez lata mieszkający w San Francisco, gdzie współpracował z legendarnym Turtle Island Quartet (dwie nagrody Grammy), w maju 2024 podpisał kontrakt z Warner Music Poland.