Już dzisiaj w serwisach cyfrowych możemy posłuchać drugiej odsłony albumu "Consonance", którą jest Allegro z I Koncertu skrzypcowego Gediminasa Gelgotasa. Na płycie usłyszymy ten utwór w nowej, kameralnej wersji na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Koncert wykonuje wirtuoz skrzypiec Janusz Wawrowski z towarzyszeniem NICO Ensemble pod batutą kompozytora.
Premiera albumu już 25 października
Gediminas Gelgotas – doskonale wykształcony, wszechstronny i mający na swoim koncie duże sukcesy kompozytorskie muzyk, bardzo świadomie buduje pomost pomiędzy nową muzyką a publicznością. Wiadomo, że jest to możliwe – można dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, nawet jeśli jest się współczesnym kompozytorem, co udowodnili starsi od niego o dwa pokolenia Henryk Mikołaj Górecki, Arvo Pärt czy Walentyn Sylwestrow.
W Koncercie skrzypcowym słychać wyraźnie, że Gelgotas świetnie zna tradycje tego gatunku i potrafi budować formę, korzystając z tradycji. Umie pisać na skrzypce wirtuozowsko, choć nie jest to jego głównym celem. Narracja koncertu jest co chwilę przerywana, jakby kompozytor nie chciał zbyt długo prowadzić frazy i pozwolić nam – słuchaczom rozsmakować się w tym, co przecież dobrze znamy. Jest w tej kompozycji też rodzaj nostalgicznego pęknięcia, może nawet więcej – rozdarcia. Tak przecież charakterystyczny dla regionu świata, z którego wywodzą się wszyscy trzej kompozytorzy zaprezentowani na płycie.
Album "Consonance" to muzyczne współbrzmienie trzech bliskich sobie kultur – litewskiej, polskiej i ukraińskiej, tworzone wspólnie z litewskim zespołem NICO Ensemble. "Consonance" jest podróżą przez subtelne emocje i refleksje, w której splatają się utwory Mikołaja Góreckiego, Gediminasa Gelgotasa i Valentina Silvestrova, tworząc harmonijny i pełen głębi pejzaż dźwiękowy.
Przedpremierowe spotkanie z artystami odbyło się 18 października o godzinie 18:00 w Sali im. K. Szymanowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas spotkania można było posłuchać fragmentów albumu w technologii Dolby Atmos, zobaczyć teledyski i dowiedzieć się więcej o kulisach jego powstawania. Wydarzenie prowadził Aleksander Laskowski. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.