Jerzy Milian i Orkiestra Rozrywkowa PRiTV w Katowicach

Jerzy Milian i Orkiestra Rozrywkowa PRiTV w Katowicach

Opublikowany

W zeszłym tygodniu pożegnaliśmy w Katowicach Jerzego Miliana – jednego z najbardziej znanych i popularnych na świecie polskich muzyków jazzowych, wibrafonistę, kompozytora, aranżera, dyrygenta, a także malarza. Artysta zmarł 7 marca 2018 roku, w wieku 82 lat.

Posłuchaj Albumu

Posłuchaj Albumu

Był założycielem  Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, którą prowadził przez 17 lat. Zapraszamy na recital orkiestry pod dyrekcją Jerzego Miliana, który został utrwalony na płycie w 1975 roku przez Polskie Nagrania.

Kultowy album Jerzego Miliana i jego orkiestry uznawany jest za wybitne osiągnięcie stylu easy listening oraz jazz funky. Niedostępne od lat, unikatowe wydawnictwo powraca w oryginalnej szacie graficznej na 180-gramowym winylu.
To feeria barw, rytmów, nastrojów i pięknych melodii. Kompozycja „Szklana pryzma” jest świetnym przykładem owego „easy listening” oraz brzmienia orkiestry, która powstała w styczniu 1974 r. Liczyła sobie 24 osoby, z których 17 to instrumentaliści a 7 to grupa wokalna. Powstała z inicjatywy Jerzego Miliana, który prowadził ją aż do czasów jej rozwiązania na początku lat 90.

Orkiestra dawała szansę ludziom młodym. Średnia wieku w orkiestrze wynosiła 25 lat. Muzycy rekrutowali się w większości spośród absolwentów i studentów Wydziału Muzyki Rozrywkowej katowickiej PWSM. W nagraniach dokonanych przez zespół zwracają uwagę wysokie umiejętności warsztatowe wszystkich muzyków (m.in. Piotr Kałużny – fortepian, klawiset, Mieczysław Dancewicz – altówka), a szczególnie świetna praca sekcji instrumentów dętych (m.in. Jerzy Jarosik na flecie) i grupy wokalnej, której solistami byli Teresa Sikora i Jan Opyrchał.
Współcześnie, równie młody zespół Mitch & Mitch with Their Incredible Combo wykonał w całości kultowy album Jerzego Miliana w kwietniu 2017 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Galeria - Dwójka - polskieradio.pl

https://www.polskieradio.pl/8/565/Galeria/1759227/3

Nagrania Jerzego Miliana żyją i pozostaną na zawsze z nami wraz z życzliwą pamięcią o tym wspaniałym Człowieku i wszechstronnym Artyście.

Więcej informacji na:

Jerzy Milian 1935-2018

http://milian.pl/

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Jerzy_MilianPRiTV_Katowice_KOPERTA_DIGITAL (0190295670672).jpg

grafika | 697 KB

Pobierz

Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing „Polskie Przeboje”

Płyta już w sklepach!