David Byrne powraca z nowym albumem „American Utopia”

David Byrne powraca z nowym albumem „American Utopia”

Opublikowany

Już teraz posłuchaj solowej płyty wokalisty legendarnego Talking Heads.

POSŁUCHAJ

POSŁUCHAJ

"American Utopia" to pierwsze od wielu lat solowe dzieło byłego frontmana Talking Heads, będące jednocześnie częścią multimedialnego projektu "Reasons To Be Cheerful", obejmującego fotografię, muzykę, wykłady o sztuce, architekturze. Tytuł projektu Byrne zaczerpnął z piosenki nieżyjącej już legendy angielskiej muzyki alternatywnej, Iana Dury'ego.
Przygotowanie materiału trwało kilkanaście miesięcy. W 2017 roku David Byrne zbierał historie, informacje, pomysły oraz przedmioty, które stanowiły odbicie optymistycznego nastroju i związane były na przykład z postępem technologicznym, koncertami, ciekawymi rozwiązaniami w planowaniu urbanistycznym, transporcie. Coś, co sam zobaczył, dotknął lub usłyszał. Choć David jest mocno krytyczny wobec tego, co dzieje się na świecie, starał się zaproponować treść/sztukę, która da ukojenie, alternatywę dla odczuwanego przez ludzkość zagrożenia bezpieczeństwa.

"Piosenki na mojej płycie nie opisują wyimaginowanego miejsca, lecz są próbą odbicia świata, w którym żyjemy. Podejrzewam, że wielu z nas, nie podoba się nasz obecny świat. Świat, który sami sobie zbudowaliśmy. Rozglądamy się wokół i pytamy siebie, czy naprawdę tak musi być? Czy jest inna droga? Właśnie o tym rozglądaniu się i zadawaniu pytań są piosenki z tego albumu"

– wyjaśnia David Byrne.

Część oprawy graficznej płyty "American Utopia" stanowi praca artysty outsidera, zmarłego w 2010 roku Purvisa Younga. Nad brzmieniem albumu czuwali Brian Eno i Rodaidh McDonald (The xx, King Krule). Wśród gości są chociażby TTY, Happa, Isaiah Barr, Sampha, Jam City, Doveman czy Jack Penate. Całość nagrano w Nowym Jorku i Londynie.

Z nowym materiałem David Byrne wystąpi na festiwalu Open'er 2018. Koncert odbędzie się 5 lipca.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

David Byrne photo.jpg

grafika | 1,16 MB

Pobierz
David Byrne- American Utopia.jpg

grafika | 982 KB

Pobierz

Już dzisiaj w serii Polish Jazz ukazuje się premierowa płyta Piotra Wyleżoła „Human Things”.

Piotr Wyleżoł, liryk fortepianu, niezrównany improwizator, subtelny kolorysta, którego londyński miesięcznik „Blues & Soul” uznał za jednego z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej, prezentuje nowy album z autorskimi kompozycjami osadzonymi w trady