Rywalizacja czarującej Koreanki z polskim wirtuozem!

Rywalizacja czarującej Koreanki z polskim wirtuozem!

Opublikowany

Kilka tygodni temu ukazały się dwie długo oczekiwane premiery – „Bomsori Kim & Warsaw Philharmonic” oraz „Brillante” (Janusz Wawrowski & Stuttgarter Philharmoniker).

Pierwszy z albumów ukazał się w ramach popularnej serii „Warsaw Philharmonic” i jest zarazem debiutancką płytą koreańskiej skrzypaczki Bomsori Kim, laureatki prestiżowego 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Natomiast drugi to kolejna płyta polskiego wirtuoza, Janusza Wawrowskiego, który ma podpisany ekskluzywny kontrakt z Warner Classics. I nie byłoby w tym wszystkim nic zaskakującego, gdyby nie fakt, iż na obu albumach możemy odnaleźć ten sam II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, bodaj jeden z najsłynniejszych w polskim repertuarze klasycznym. Bomsori Kim towarzyszy orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka, a Januszowi Wawrowskiemu niemiecka Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina. Stało się to pretekstem do ożywionych dyskusji na temat tego, kto w tej muzycznej batalii pozostanie zwycięzcą – Bomsori czy Janusz? Czym się różni muzyczna wizja pięknej Koreanki od interpretacji charyzmatycznego polskiego skrzypka? Posłuchajcie i przekonajcie się sami!

Druga część, „Romance. Andante ma non troppo” w wykonaniu Janusza Wawrowskiego ma już blisko 60 tysięcy wyświetleń!

Zrzut ekranu 2017-12-18 o 13.14.20.png


…ale Bomsori Kim w statystykach już dogania Polaka

Zrzut ekranu 2017-12-18 o 13.15.28.png

„To świetny koncert! Pierwszy raz grałam go, kiedy miałam dziewięć lat. Był dla mnie wtedy bardzo trudny technicznie i muzycznie. Teraz mam dużo więcej doświadczeń, ale to nadal trudne dla mnie dzieło. Odczuwam go też zupełnie inaczej, dużo bardziej trafia do mnie romantyczny wyraz tej muzyki. część, Romans, jest dla mnie jednym z najpiękniejszych utworów jakie znam. Pierwsza część jest emocjonalna, trzecia, cygańska, zawsze robi na mnie ogromne wrażenie.”

- (Bomsori Kim w wywiadzie dla Presto)

Ledwie miesiąc po premierze swego debiutanckiego albumu Bomsori Kim spełniła swoje wielkie marzenie – zagrała w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku!

Bomsori Kim w Carnegie Hall, Nowy Jork

Bomsori Kim w Carnegie Hall, Nowy Jork

„Nowy Jork…To dla mnie przede wszystkim Carnegie Hall. Magiczne miejsce. Zawsze, gdy tylko mam czas, kieruję tam swoje kroki. Znajduje się niedaleko mojej uczelni – Juilliard School przy Lincoln Center. Ale choć byłam tam wiele razy, dopiero w listopadzie spełnię swoje wielkie marzenie i zagram w Carnegie Hall koncert solowy”. 

- (Bomsori Kim w wywiadzie dla ArtPapier)

Tymczasem Janusz Wawrowski kontynuuje imponującą trasę koncertową, podczas której zagrał m.in. w Rosji oraz w Kanadzie…

Janusz Wawrowski w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, fot. Agencja Artystyczna Presto Grzegorz Kućmierz

Janusz Wawrowski w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, fot. Agencja Artystyczna Presto Grzegorz Kućmierz

„Ostatnio grałem koncerty w Moskwie. Tam ludzie podchodzą do ciebie, aby zrobić sobie z tobą zdjęcie i wrzucić na Instagrama. To bardzo miłe, choć nieco zabawne!”

-(Janusz Wawrowski)

Warto przypomnieć, że niedawno została nominowana do prestiżowej ICMY poprzednia płyta Janusza Wawrowskiego – „Sequenza”, nagrodzona wcześniej Fryderykiem i zawierająca utwory na pozór niewykonalne. Ale jak widać – nie dla Wawrowskiego. Erica Jeal z „The Guardian” napisała o płycie wprost: „Wykonania na granicy możliwości!”, zaś Anna S. Dębowska z „Gazety Wyborczej” podsumowała krótko: „Niesamowita ekspresja, imponująca precyzja”.

Zobacz klip do płyty!

Janusz Wawrowski - 'Sequenza'

Janusz Wawrowski - 'Sequenza'

„Gram wszystko…od Wacława z Szamotuł po Tomasza Jakuba Opałkę! (…) Nie moja wina, że w Polsce jest tylu zdolnych ludzi!” – opowiadał podczas spotkania prasowego w ramach cyklu „Piątki z Nową Muzyką” ZPAV w Studiu U22 w Warszawie Janusz Wawrowski w rozmowie z dziennikarką Dwójki Polskiego Radia, Beatą Stylińską.
Studio U22 w Warszawie, fot. Darek Kawka

Studio U22 w Warszawie, fot. Darek Kawka

Bez tytułu33.pngBez tytułu22.png

„Ludzie są dziś zwykle bardzo zajęci i zadziwia mnie, że znajdują czas dla mnie, na moje koncerty. Czas, który jest mi dany, aby coś dla nich zrobić, wydaje mi się bezcenny. Ta świadomość jest źródłem mojej energii. Gram dla nich”

-(Bomsori Kim/ArtPapier)

W pierwszych tygodniach album „Bomsori Kim & Warsaw Philharmonic” znalazł się na szczycie klasycznych list sprzedaży w Korei Południowej!

„Myślę, że Wieniawski poprzez dodanie motywów polskich, momentami nawiązujących wręcz do Chopina, chciał podkreślić w swoim Koncercie dziedzictwo kulturowe i tradycje muzyczne kraju, który wówczas nie istniał na mapach Europy. Bruch natomiast poszukiwał charakterystycznych motywów, jakich niewątpliwie dostarczyć mu mogła muzyka ludowa Szkocji”

-(Janusz Wawrowski)

„Muzyka to dla mnie język uniwersalny. Używam go, aby komunikować się z publicznością na całym świecie. Dlatego do programu mojego debiutanckiego albumu wybrałam dwa koncerty, które są bardzo od siebie różne, ale jednocześnie niezwykle istotne dla mnie”

-(Bomsori Kim)

„Ważne, żeby reżyser dźwięku nie stresował artysty, że byle błąd i ten jest od razu cały sparaliżowany strachem…(śmiech). W moim przypadku wszystko układało się wspaniale. Twórcza współpraca z reżyserem Holgerem Urbachem oraz dyrygentem Danielem Raiskinem, a po nagraniach wspólna pizza… (śmiech). Daniel był od początku emocjonalnie zaangażowany w cały projekt - to wspaniały rosyjski muzyk, któremu bardzo bliska jest muzyka późnego romantyzmu, jaką nagrywaliśmy. Z kolei Holger Urbach to fantastyczny reżyser, który potrafił wydobyć z muzyków to, co najlepsze, wyczuć ich intencje artystyczne i pomóc je podkreślić.”
(Janusz Wawrowski w rozmowie z Beatą Stylińską z Dwójki Polskiego Radia)

Bomsori Kim o współpracy z Maestro Jackiem Kaspszykiem – zobacz klip!

Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Zamów płyty – interpretacje eleganckie, wysmakowane, ale zarazem pełne ekspresji!

Warsaw Philharmonic & Bomsori Kim - Bomsor Kim | Muzyka Sklep EMPIK.COM

Warsaw Philharmonic & Bomsori Kim - Bomsor Kim, Warsaw Philharmonic Orchestra, Kasprzyk Jacek , tylko w empik.com: 37,49 zł. Przeczytaj recenzję Warsaw Philharmonic & Bomsori Kim. Zamów dostawę do dowolnego salonu i zapłać przy odbiorze!

Brillante - Wawrowski Janusz | Muzyka Sklep EMPIK.COM

Brillante - Wawrowski Janusz, Stuttgarter Philharmoniker, Raiskin Daniel , tylko w empik.com: 37,49 zł. Przeczytaj recenzję Brillante. Zamów dostawę do dowolnego salonu i zapłać przy odbiorze!

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

8gaip535gckk.jpg

grafika | 90,6 KB

Pobierz
rxmj6qvtis0c.jpg

grafika | 106 KB

Pobierz

BOX 30 LAT VOO VOO cz. 2

Kolekcjonerskie wydanie: 6CD + 1DVD / książeczka z opisami płyt, kompletną dyskografią, zdjęciami i obszerną relacją Jarosława Koziary z historycznego koncertu w kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym.