Antologia Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza 7CD

Antologia Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza 7CD

Opublikowany

Ten 7-płytowy album nie ma precedensu w polskiej fonografii! Antologia Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza dokumentuje twórczość rozpoznawalną niemal przez każdego mieszkańca Polski, w przekroju kilku generacji, o rozmaitych doświadczeniach i zainteresowaniach.

 
Motywy piosenek znanych z ekranu filmowego, telewizji czy z estrady, których autorem jest Jerzy Matuszkiewicz, to znak wspomnień, które zapadły w pamięć na całe życie i w szczególny sposób nas ukształtowały.
ZAMÓW ANTOLOGIE

ZAMÓW ANTOLOGIE

Dla jednych są to piosenki śpiewane przez Igę Cembrzyńską (W siną dal) i Helenę Majdaniec (Zakochani są wśród nas), dla innych kultowa czołówka z serialu „Stawka większa niż życie”, „Janosik”, „Wojna domowa”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” albo tytułowa piosenka z „Czterdziestolatka”, a dla jeszcze innych piosenki do tekstów Wojciecha Młynarskiego, który zajmuje w biografii Dudusia Matuszkiewicza specjalne miejsce. Duet ten stworzył wiele znakomitych utworów, ale jest w ich dorobku piosenka wyjątkowa, w której Młynarski uhonorował swojego przyjaciela – „Ach to był szał gdy Duduś grał”. Powstała zaledwie w kwadrans. „Duduś” zagrał melodię slow foxa, a Młynarski w ciągu 15 minut napisał taki oto tekst, nawiązujący do czasów początku lat 60-tych, gdy obaj działali w Hybrydach:

Ach, to był szał gdy Duduś grał na saksofonie
Tworzył styl mych najlepszych chwil, mych młodych lat.
Każdego dnia nadzieja szła w białym welonie
Spotkać mnie, zaprzyjaźnić się, iść razem w świat
I wciąż na Mokotowskiej,
Gdy zmierzch spóźnia się troszkę
Tych chwil, starym Hybrydom żal.
Fotka ksiazeczki2.jpgDudus_ksiazeczka.jpg
Przegląd twórczości nie byłby pełen bez przykładów wielkiej pasji Jerzego Matuszkiewicza do jazzu i swingu. Całość dopełnia zatem płyta z zespołem jazzowym Swingtet nestora polskiego jazzu oraz 50-stronicowa książeczka z esejem pióra Tomasza Szachowskiego i bogactwem zdjęć. Autorem projektu okładki jest Rosław Szaybo. Nad wszystkim czuwał sam Jerzy Matuszkiewicz. Reasumując – taka kolekcja twórczości Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza może zachwycać. Na scenę zapraszamy kompozytora i jego muzykę zebraną na 7 płytach:

• CD 1 Z ANTENY I ESTRADY Szlagiery niezapomniane
• CD 2 MIKROFON I EKRAN Piosenki z filmów i seriali
• CD 3 SERIALE vol. 1 Czterdziestolatek, Jak rozpętałem II wojnę światową, Życie na gorąco
• CD 4 SERIALE vol. 2 Janosik, Alternatywy 4
• CD 5 DWA EKRANY Wybrane fragmenty z filmów i seriali
• CD 6 KULTOWE SERIALE Stawka większa niż życie, Kolumbowie
• CD 7 SWINGOWE LATA Archiwalne nagrania z lat ‘60-‘80

Kopiuj tekst

Udostępnij

Zak Abel - debiutancki album "Only When We're Naked"

W swoim nagraniu gościł go twórca wielkich hitów, Avicii. Teraz Zak Abel, super zdolny 22-letni londyńczyk zakochany w popie, R&B, soulu i elektronice, wydaje debiutancką płytę o tytule "Only When We're Naked".