„39’45 vol. 2”

„39’45 vol. 2”

Opublikowany

Premiera płyty "39’45 vol. 2" czyli Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą włoskiego dyrygenta Renato Rivolty prezentuje dzieła skomponowane w trakcie wojny w okupowanej Warszawie. Album zawiera utwory Grażyny Bacewicz, Tadeusza Zygfryda Kasserna, Stefana Kisielewskiego oraz światową premierę fonograficzną utworu "Pieta. Na zgliszczach Warszawy" Ludomira Różyckiego. 

POSŁUCHAJ

POSŁUCHAJ

Sztuka może się wypowiedzieć w sposób jedyny, niedostępny inaczej w żaden inny sposób, stąd jej niezastąpione działanie społeczne, a jej wkład do kultury wciąż ma tak wielkie znaczenia dla życia duchowego całego społeczeństwa.

- prof. dr hab. Michał Bristiger

Często zapominamy, że pokolenie, które jeszcze nie tak dawno tworzyło trzon polskiej sceny muzycznej, stawiało swoje pierwsze kroki kompozytorskie w świecie kompletnie innym niż ten, w którym przywykliśmy ich oglądać. Kto czytając ironiczne wypowiedzi Kisiela w tygodniku „Wprost” zastanawiał się nad tym jak rzeczywistość wojenna wpłynęła na jego młodzieńczą wrażliwość muzyczną? Czy faktycznie spadające bomby i wszechobecne cierpienie były jedynym tematem zaprzątającym myśli ówczesnych twórców?

Kolejna płyta z serii 39’45, zawiera utwory, które mimo wspólnego czasu i miejsca powstania, prezentują zupełnie różne sposoby myślenia o muzyce. Znajdziemy tu z jednej strony refleksyjne i nabożne dźwięki Piety. Na zgliszczach Warszawy Ludomira Różyckiego a z drugiej energicznego ragtim’a w finale Koncertu na orkiestrę kameralną Stefana Kisielewskiego. Podobnie żywiołowy charakter ma Uwertura Grażyny Bacewicz, jako przykład dążenia do uwolnienia umysłu od okupacyjnej rzeczywistości. Płytę dopełnia Koncert na orkiestrę smyczkową niemalże zapomnianego dzisiaj Tadeusza Zygfryda Kasserna, urodzonego we Lwowie a zmarłego w Nowym Jorku kompozytora, dyplomaty i radcy prawnego.

Wsłuchanie się w różnorodność emocji i nastrojów, towarzyszących poszczególnym utworom daje nam wyjątkowy wgląd w kształtującą się w wrażliwość młodych kompozytorów i pozwala zauważyć, że pomimo otaczającej ich wojny potrafili z nadzieją myśleć o przyszłości, w której muzyka z podziemia konspiracji powróci do sal koncertowych.  
39_45_zaproszenie_1700px.jpg

5 września o godzinie 18 zapraszamy do Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie na panel dyskusyjny „Polska muzyka czasów okupacji” połączony z prezentacją albumu "39’45 vol. 2" nagranego przez orkiestrę Sinfonia Varsovia pod dyr. Renato Rivolty (Warner Classics). Spotkanie poprowadzi Beata Stylińska z Dwójki Polskiego Radia.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

unnamed.jpg

grafika | 38,6 KB

Pobierz
39'45vol.2_press_final.NEWSdoc.doc

doc | 4,14 MB

Pobierz
39_45vol.2_press_superfinal.PDF

pdf | 1,16 MB

Pobierz
3945vol2coverRGB.jpg

grafika | 2,02 MB

Pobierz

Ponad 50 milionów wyświetleń ‘Królowej Łez’

‘Królowa Łez’ Agnieszki Chylińskiej wciąż święci triumfy i przekracza kolejne granice! Teledysk zrealizowany do tego singla został obejrzany już ponad 50 milionów razy w serwisie youtube!