Szalona muzyka Haendla inspiracją dla Christiny Pluhar!

Szalona muzyka Haendla inspiracją dla Christiny Pluhar!

Opublikowany

Jerzy Fryderyk Haendel – obok Purcella, Monteverdiego i Cavalli’ego - dołącza do listy kompozytorów, którzy stali się dla Christiny Pluhar i jej zespołu L'Arpeggiata inspiracją przy tworzeniu swoich albumów.

POSŁUCHAJ

POSŁUCHAJ

Wraz z projektem Händel Goes Wild Christina Pluhar i jej zespół L'Arpeggiata po raz kolejny wyruszyli w muzyczną podróż w czasie, tym razem w towarzystwie sopranistki – Nurii Rial, kontratenora – Valera Sabadusa i klarnecisty jazzowego – Gianluigi Trovesi’ego. A wszystko po to, aby ponownie odkrywać muzykę kosmopolitycznego kompozytora, interpretując ją w swoim własnym, niepowtarzalnym i porywającym stylu. Estetykę zespołu L'Arpeggiata w 2012 roku w najlepszy możliwy sposób podsumował The New York Times:

Grupa wykorzystuje inspirowane współczesnym popem partie wokalne oraz zaczerpnięte z jazzu techniki improwizacyjne i używa ich do wykonywania muzyki dawnej. Te śmiałe - pod względem stylistycznym - muzyczne hybrydy napędzane są głównie poprzez fascynację muzyką barokową, a także chęcią odświeżenia jej przy jednoczesnym zachowaniu jej oryginalnych cech - zwłaszcza ozdobników. W efekcie możemy sprawdzić jak współczesne style muzyczne sprawdzają się w wykonawstwie utworów historycznych

Tytuł nowego albumu Christiny Pluhar odnosi się przede wszystkim do pełnego fantazji podejścia do muzyki jej zespołu L'Arpeggiata, a artystka utrzymuje, że „Haendel chyba był całkiem szalony”, przytaczając znaną anegdotę: „Gdy podczas próby do jego opery Ottone, sławna sopranistka Francesca Cuzzoni odmówiła zaśpiewania arii Falsa immagine, tak się wściekł, że chwycił ją wpół i zagroził, że wyrzuci przez okno”.

Muzyka w Händel Goes Wild zachwyca podobnie, jak wcześniej w albumie Music For A While – Improvisations na temat utworów Henry’ego Purcella, wydanym przez zespół L'Arpeggiata w wytwórni Erato w 2014 roku.

Kopiuj tekst

Udostępnij

OFENBACH – "Katchi Vs Nick Waterhouse"

Dorian Lo i César de Rummel, czyli jedna z największych sensacji na scenie klubowej w minionych kilkunastu miesiącach – paryski duet Ofenbach, wydał właśnie kolejnego kandydata na przebój, singla "Katchi vs Nick Waterhouse".