Młodziutka Koreanka cudownie interpretuje sonaty Mozarta i Beethovena!
Młodziutka Koreanka cudownie interpretuje sonaty Mozarta i Beethovena!

Młodziutka Koreanka cudownie interpretuje sonaty Mozarta i Beethovena!

Opublikowany

7 lipca ukazuje się debiutancki album zjawiskowej koreańskiej skrzypaczki Ji Young Lim. Stanowi on intrygujące połączenie sonat Mozarta i Beethovena. Na płycie towarzyszy artystce jej rodak, pianista - Dong Hyek Lim, który już w 2015 roku nawiązał kontakt z Warner Classics, nagrywając recital Chopinowski.

W 2015 roku  Ji Young Lim zwyciężyła w konkursie Queen Elisabeth Competition w Brukseli - jednym z najbardziej prestiżowych muzycznych wydarzeń na świecie, a następnie dała recital w Waszyngtonie D.C., gdzie publiczność przywitała ją owacją na stojąco. The Washington Post skomentował wówczas jej występ w samych superlatywach:

Pokazała imponujący arsenał możliwości – wachlarz kolorów, który rozpościera się od efektownego migotania w wysokich tonach, aż do bogatego, wręcz altówkowego i nieco szorstkiego brzmienia w rejestrach dolnych, wprawne palce precyzyjnie i zwinnie ścigają się po strunach, duża wrażliwość i wyczucie dramaturgiczne, a także skłonność do podejmowania ryzyka pozwalają jej bawić się zarówno muzyką funky, jak i odstrojeniami charakterystycznymi dla muzyki bluesowej w wyjątkowej interpretacji zagranego na bis utworu Gershwina

Warto zauważyć, że album Mozart & Beethoven Sonatas otwiera Sonata nr 18 Mozarta, wykonywana wcześniej przez skrzypaczkę właśnie podczas koncertu w Waszyngtonie.

Wszystkie trzy sonaty Mozarta (Nr 18, 21 i 26) pochodzą z lat 1778 -1779. Był to trudny okres w życiu młodego kompozytora, naznaczony śmiercią jego matki, która zmarła podczas niefortunnej podróży do Paryża.

„Ta muzyka wydaje się na pozór prosta, radosna i urocza, ale prawdziwe emocje kryją się w jej wnętrzu. Dlatego Mozart jest najbliższym mi kompozytorem.”

opowiada Ji Young Lim

Sonaty Nr 18 i Nr 21 należą do cyklu sonat Palatine, które Mozart zadedykował niegdyś Elektorce Palatynatu w zachodnich Niemczech - Marie Elizabeth. Wszystkie sonaty charakteryzują się prawdziwą interakcją pomiędzy fortepianem i skrzypcami, tak jak w Sonacie D-dur Nr 1 op. 12 Beethovena. Utwór pochodzi z końca 1790 roku, kiedy Beethoven nie miał jeszcze skończonych 30 lat - jest klasyczny, ale w duchu nadal pozostaje Mozartowski, choć widać w nim przebijającą się silną osobowość kompozytora.

Obecnie dwudziestoletnia Ji Young Lim rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, gdy miała siedem lat. Uczyła się w Korea National Institute for the Gifted in Arts, a następnie w Korea National University of Art. Obecnie uczęszcza do Kronberg Academy w Niemczech, niedaleko Frankfurtu. Tamtejsi studenci, młodzi smyczkowcy, są wyjątkowo utalentowani, a doświadczeni już artyści pracują z nimi jako nauczyciele i mentorzy (m.in. Gidon Kremer, Yuri Bashmet i András Schiff). Ji Young Lim gra na skrzypcach Stradivariusa „Huggis” z 1708 roku, które w ramach nagrody za zdobyte pierwsze miejsce na Queen Elizabeth Competition w 2015 roku wypożyczyła jej Nippon Music Foundation.

Poza zwycięstwem w Queen Elizabeth Competition w Brukseli w 2015 roku, Ji Young Lim ma na swoim koncie również m.in. Brązowy Medal na International Violin Competition w Indianapolis w 2014 roku, gdzie oprócz I nagrody zdobyła także Mozart Prize. Aktualnie koncertuje z orkiestrami w Belgii, w Rosji, w Polsce, w Brazylii, w Chinach, na Tajwanie i w swojej rodzinnej Korei (m.in. The Hong Kong Arts Festival, Copenhagen Summer Festival, Menuhin Festival Gstaad i The Great Mountains Music Festival) w Korei Południowej. Dotychczas wystąpiła z tak wybitnymi orkiestrami jak np.: London’s Royal Philharmonic Orchestra, Tokyo’s NHK Symphony Orchestra (pod batutą Davida Zinmana) i The Orchestre National du Capitole de Toulouse (pod dyrekcją Tugana Sokhieva).
Ji Young Lim, Violinist

Warner Classics & Erato

First listen! smarturl.it/jiyounglim The debut album from Ji Young Lim, Violinist, who won First Prize and the hearts of listeners at the 2015 Queen Elisabeth Competition. Head to Apple Music to hear a track from her Mozart and Beethoven recital with fellow South Korean Dong Hyek Lim on piano. Full album out 7 July!

Kopiuj tekst

Udostępnij

Szwed, którego pokochała Polska, nakręcił klip w Warszawie!

Zobacz teledysk "Hanging On To Nothing"