Z wielkim smutkiem żegnamy Zbigniewa Wodeckiego

Z wielkim smutkiem żegnamy Zbigniewa Wodeckiego

Opublikowany

Wspaniałego człowieka i przyjaciela. Swoim talentem i muzyką rozjaśniał nam codzienne życie... Odszedł wielki Artysta i Przyjaciel. Dobry duch. Śpiewał, że życie jest natchnieniem i kołysał dzieci do snu. Dobranoc Zbyszku!

Zadebiutował jako 17-stolatek grając na skrzypcach w powstającym właśnie zespole Anawa z Markiem Grechutą i Janem Kantym Pawluśkiewiczem. O „angażu” wprost z korytarza szkoły muzycznej i niezwykle szczęśliwym trafie, wielokrotnie opowiadał sam Marek Grechuta. Młodziutki skrzypek występował też z Ewą Demarczyk, a po ukończeniu Akademii Muzycznej – jako członek Krakowskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry symfonicznej PRiTV koncertował po świecie.

Zbigniew Wodecki & Partita - Znajdziesz mnie znowu (TVP 1972)

Fonograficzny debiut Zbigniewa Wodeckiego w charakterze solisty nastąpił w 1973r. wydaniem przez Polskie Nagrania czwórki  N0691 z czterema piosenkami: „Takt to ty”, „Nasze „Love Story”, „Znajdziesz mnie znowu” oraz „Zanim nas w ramiona weźmie jesień”. Pierwsza długogrająca płyta Artysty ukazała się w 1976 roku. Na okładce albumu Zbigniew Wodecki wystąpił w wersji bardzo eleganckiej – garniturze, muszce oraz okularach kupionych podczas tournee we Włoszech. Aż trudno uwierzyć, że w trakcie sesji zdjęciowej ze znanym krakowskim fotografikiem - Zbigniewem Łagockim, Artysta przechodził ospę!
Zbigniew Wodecki (Reedycja)

Zbigniew Wodecki (Reedycja)

Na albumie znajduje się 11 genialnych piosenek m.in. „Rzuć to wszystko co złe”, „Panny mego dziadka”, „Posłuchaj mnie spokojnie”, „Kochałem panią kilka chwil” i „Partyjka”. Wodeckiemu towarzyszy Orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Trzcińskiego oraz zespół Alibabki. Piosenki z tej płyty były do niedawna zapomniane. Zostały odkryte i rozsławione dzięki nowej płycie nagranej z Mitch & Mitch. Piosenka „Rzuć to wszystko co złe” została nagrodzona Fryderykiem 2016 w kategorii utwór roku. Winyl dla wszystkich fanów dobrej muzyki i Zbigniewa Wodeckiego oraz tych, którzy chcą poznać oryginalne wersje piosenek, które mimo, że powstały 40 lat temu brzmią genialnie, jakby były nagrane wczoraj!
 

Kompozycje

Kompozycje

Zbigniew Wodecki był nie tylko doskonałym wokalistą i instrumentalistą (skrzypkiem i trębaczem), ale także wyśmienitym kompozytorem! W 2013 roku osobiście wybierał repertuar na album „Kompozycje”. To jedyny w pełni autorski album Zbigniewa Wodeckiego, który pokazuje go jako kompozytora. W sumie na płycie znajduje się dwadzieścia mądrych i pięknych piosenek. Nie mogło więc zabraknąć przebojów takich jak: „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Nauczmy się żyć obok siebie”, „Jurata w deszcz”, „Nad wszystko uśmiech twój”, „Kołysanka chłodnik”  oraz niezapomnianego duetu ze Zdzisławą Sośnicką „ Z Tobą chcę oglądać świat”. Pierwszy raz na płycie CD zaprezentowano też zremasterowane utwory z debiutanckiej długogrającej płyty z 1976 roku m.in. „Rzuć to wszystko co złe”, „Panny mego dziadka”, „Posłuchaj mnie spokojnie”, „Kochałem panią kilka chwil” i „Partyjka”.

Zbigniew Wodecki Z tobą chcę oglądać świat 1988

Garściami czerpał ze swojego talentu – także na estradzie. Stworzył niezapomniane kreacje artystyczne. Również z koleżankami ze sceny – Zdzisławą Sośnicką, Alicją Majewską, Ewą Bem, Hanną Banaszak i Ireną Santor. Wszyscy znamy jego najbardziej popularną arię, którą kołysał do snu pokolenia dzieci. Zbigniew Wodecki „gdzieś  jest lecz nie wiadomo gdzie…” W naszych sercach został na pewno. Dobranoc, dobranoc…

Sopot 2009 Koncert Pamięci Czesława Niemena cz. 11/ Zbigniew Wodecki-Dobranoc

Udostępnij

KARI z nowym albumem po ponad trzyletniej przerwie!

„I Am Fine”, trzeci studyjny album Kari ukazał się 9 czerwca. Znajdzie się na nim 11 utworów nagranych w jednym z najlepszych studiów w Europie – Custom34. Już 29 maja premiera teledysku do pierwszego singla z płyty – „Talk To Me”.