Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki!
Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki!

Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki!

Opublikowany

Na albumie znajdują się najbardziej znane przeboje Artysty: „Niedziela na Głównym”, „Jesteśmy na wczasach”, „Po prostu wyjedź w Bieszczady”, „W co się bawić”, „Och, ty w życiu”. Młynarskiemu towarzyszą znakomite zespoły: Janusza Senta, Andrzeja Kurylewicza i Andrzeja Trzaskowskiego.

„Niedziela na Głównym” była nagrana w Studio 12 obok trzech innych piosenek 23 i 24 lutego 1966 roku. W tych dniach razem z Wojciechem Młynarskim nagrywano także Kalinę Jędrusik z piosenką „W podróży”, Edmunda Fettinga „Nim wstanie świt” oraz Igę Cembrzyńską „Mówiłam żartem” z orkiestrą Adama Wiernika na potrzeby ich wspólnej płyty-czwórki N397. Pozostałe piosenki Wojciecha Młynarskiego utrwalono pomiędzy 14 a 18 lutego 1967 r. z wyjątkiem „Jesteśmy na wczasach”, który to utwór został nagrany dopiero 15 kwietnia tego samego roku.

Świetna muzyka i piękne, mądre teksty, a wszystko to w oryginalnym winylowym brzmieniu.

„Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę”, to tytułowa piosenka drugiej płyty w dyskografii Wojciecha Młynarskiego. Premierę miała w 1968 roku, czyli rok po debiutanckim albumie Artysty.

Wojciech Młynarski Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę (1968)

Wojciech Młynarski Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę (1968)

Młynarskiemu tym razem towarzyszą zespoły Janusza Senta, Andrzeja Wiernika, Adama Skorupki oraz Alibabki. Oryginalne wydanie winylowe opatrzone jest tekstem Stanisława Dygata, który znakomicie oddaje sedno i sens twórczości Wojciecha Młynarskiego:

„Wojciech Młynarski jest autorem tekstów do piosenek, które sam na estradach wykonuje. Te piosenki, moim zdaniem, kwalifikują go na najbardziej interesującego pisarza w młodej literaturze polskiej. Interesuje się powszednim dniem przeciętnego Polaka i do swego talentu dodaje prawdopodobieństwo świata, który nam pokazuje. Może dlatego, że przejmuje się tak bardzo tymi wszystkimi małymi ludźmi, którym się z tych czy innych przyczyn w życiu nie powodzi. Wzrusza się nimi i ich niefortunne zmagania z codziennością, ukazuje jednocześnie satyrycznie i poetycko. Jest pozbawiony złośliwości, która wbrew temu, co niektórzy sądzą zawadza prawdziwej satyrze. Kojarzy się czasem z Chaplinem, Keatonem, Tatim, czasem z Dostojewskim i Czechowem w pewnych nastrojach z O’Henrym. Jego bohaterowie powszedniości walcząc daremnie przeciw niej korzystają już z najnowszych zdobyczy cywilizacji, a wciąż są zaplątani w przeżytki minionych epok.

Młynarski kocha tych ludzi, chciałby ich jakoś pocieszyć, jakoś im pomóc. Chyba pomaga. Stwierdzam to po sobie.”

Cóż więcej można dodać? Świetna muzyka i piękne, mądre teksty, a wszystko to w oryginalnym winylowym brzmieniu.
Wojciech Młynarski - Niedziela na Głównym (1967)

Wojciech Młynarski - Niedziela na Głównym (1967)

Obie płyty, choć mają już wiele wiosen brzmią doskonale i są jednym z wielu świadectw geniuszu Wojciecha Młynarskiego. Bez wątpienia trzeba je mieć w swojej płytotece. Absolutnie!

Kopiuj tekst

Udostępnij

Ed Sheeran po latach wraca do Galway!

Gdy miał 13 lat grał tu na ulicach. Po kilkunastu latach już jako wielka gwiazda muzyki, Ed Sheeran powrócił do irlandzkiego miasta Galway, by zrealizować klip do trzeciego singla z trzeciej, multiplatynowej studyjnej płyty "÷ (Divide)". Piosenka nosi tytuł "Galway Girl"