Bach Stories
Bach Stories

Bach Stories

Opublikowany

Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik

Wierzę głęboko, iż dzięki "Bach Stories" słuchacze znajdą i odkryją ponadczasowe piękno w muzyce genialnego Johanna Sebastiana Bacha, granej przez wielce utalentowanych artystów - Marcina Zdunika i Aleksandra Dębicza.

(Krzysztof Jakowicz, skrzypek, laureat Diapason d’Or 1989)

Bach Stories” nie jest kolejną nową płytą.To przedstawienie nowego sposobu myślenia o wykonawstwie muzyki i  powrót do dawnej praktyki muzycznej w jej współczesnym wydaniu. Przyjaźń dwóch młodych, ale już utytułowanych muzyków, zaowocowała dwupłytowym albumem, na którym prezentowane są ponadczasowe dzieła mistrza Johanna Sebastiana Bacha oraz autorskie improwizacje nimi inspirowane.  Interpretacje Aleksandra Dębicza i Marcina Zdunika  cechuje tak wirtuozeria i techniczna precyzja, jak i dramaturgia oraz radość i świeżość wykonania. Klasyczne - nie zaś jazzowe - improwizacje stanowią pomost pomiędzy epokami. Uwspółcześniają muzykę Bacha, wykorzystując nowe środki wyrazu.  Tytuł płyty przenosi Bacha w XXI wiek i łączy go z popkulturą. „Bach Stories”, podobnie jak „Star Wars Stories” czy „Batman Stories” jest nawiązaniem do kontynuacji popularnych historii, rozgrywających się w świecie oryginału, ale stanowiących autonomiczne historie. Muzyka Bacha niezwykle poruszała naszą wyobraźnię, wywołując zarówno proste skojarzenia, jak i prowokując do tworzenia skomplikowanych fabuł. – opowiadają muzycy - Nie będziemy zdradzać historii, jakie przychodziły nam do głowy, ponieważ mamy nadzieję, że słuchacz doświadczy podobnych przeżyć.
STA_7760.jpg
Aleksander Dębicz, zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013, zapoczątkował swój kontrakt z Warner Classics płytą zawierającą cykl 12 kompozycji pianisty inspirowanych muzyką filmową. „Cinematic Piano” odniosło wielki sukces i przysporzyło artyście wielu fanów. Drugi album artysty, jednocześnie pierwsza płyta duetu Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik, poświęcona jest muzyce Johanna Sebastiana Bacha i jej miejscu we współczesnym świecie. Wybór ten nie jest przypadkowy - muzyka lipskiego kantora zawsze była bliska Aleksandrowi Dębiczowi. Jest on także laureatem wielu konkursów Bachowskich.

Marcin Zdunik należy do czołowych wiolonczelistów młodego pokolenia. W sezonie 2016/2017 jest artystą-rezydentem Filharmonii Narodowej, gdzie odbyła się sesja nagraniowa „Bach Stories”.  Akustyka jednej z głównych polskich sal koncertowych dodatkowo inspirowała muzyków.

Duet Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik koncertuje na co dzień w kraju i za granicą, wykonując repertuar Bachowski, a także m.in. dzieła Fryderyka Chopina i Franciszka Schuberta. Za każdym razem ich koncerty to wielkie święto muzyki, podczas którego perłom muzyki klasycznej nadane zostają nowe znaczenia.
STA_7437.jpg
Aleksander Dębicz

Zapraszamy na koncert promujący dwupłytowy album "Bach Stories" duetu Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik (wyd. Warner Classics) Marcin Zdunik - wiolonczela Aleksander Dębicz - fortepian 28 kwietnia, godz. 19:30, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59 Warszawa Bilety do kupienia: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na--bach-stories-aleksander-debicz-marcin-zdunik-31256?id=154296 Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia, Warner Music Poland

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

STA_7437.jpg

grafika | 5,21 MB

Pobierz
STA_7760.jpg

grafika | 892 KB

Pobierz

Mateusz Ziółko – Szkło

Singel zapowiada album „Na nowo” – premiera 26 maja